Zastosowanie oraz właściwości henny

Czym jest henna?

Henna czarna z uwagi na swoje właściwości znalazła naprawdę bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce (https://www.bee.pl/khadi-henna-czarna-100-g_p671.html). Wykorzystywana jest ona do produkcji kosmetyków do koloryzacji oraz pielęgnacji, a zabiegi z wykorzystaniem właśnie henny znajdziemy w zasadzie w każdym salonie kosmetycznym.

Właściwości henny są już od tysiącleci znane na Bliskim Wschodzie oraz na Dalekim Wschodzie. Barwnik jest produkowany z pędów oraz liści rośliny bezbronnej lawsonii. Występuje na tropikalnych obszarach. Krzew bezbronnej lawsonii jest nazywany także krzewem hennowym. Henna powstaje po sproszkowaniu oraz ugotowaniu liści. Maź brunatna zostać może wysuszona, nie traci jednocześnie swoich walorów, a wystarczy, że dodamy odrobinę wody, aby móc przywrócić jej konsystencję płynną. Henna jest także bardzo bogata w magnez, wapń, liczne mikropierwiastki oraz potas. W składzie znajduje się enzymy liczne, witaminy A, D, B, błonnik oraz kwas linolowy oraz kwas oleinowy.

Właściwości kosmetyczne

Najbardziej są znane koloryzujące właściwości henny. W łaźniach arabskich używa się henny, aby nadać naszemu ciało równomiernego oraz lekko brązowego zabarwienia. Henna do tego zmiękcza skórę i pozostaje ona bardzo przyjemna w dotyku. Hennę w postaci proszku możemy kupić w zasadzie w każdej drogerii za dosłownie kilka złotych i na jej bazie stworzyć pielęgnujące oraz koloryzujące kosmetyki.

Stosuje się powszechnie barwiące kosmetyki do włosów właśnie na bazie henny. Dzięki temu wnika ona do włosa. Wiąże się z kreatyną. Płukanki do włosów sprawiają, że one nabierają nieco ciemniejszego odcienia, który w rzeczywistości wygląda o wiele bardziej naturalnie niż po zastosowaniu farby koloryzującej czy też szamponu koloryzującego. Henna w żadnym wypadku nie niszczy włosów. Nie ma dlatego niebezpieczeństwa uszkodzeń oraz nie zaszkodzi nawet im stosowanie trwałe. Musimy jednocześnie pamiętać, że w zależności od koloru włosów wyjściowego efekty na uzyskanie koloru pożądanego trzeba dłuższy czas poczekać. Hennę się stosuje również do przyciemniania brwi oraz rzęs. W większości kosmetycznych gabinetów można się umówić na zabieg. Po zabiegu na kilka tygodni będziemy mogli zapomnieć o malowaniu brwi. Rzęsy są o wiele ciemniejsze. Są długie naturalnie, obejść się można bez ich tuszowania codziennego. Warto takiego zabiegowi się poddać. W ten sposób szybciej wyjdziemy z domu z nienagannym wyglądem. Dla kobiet jest to niezwykle ważne. Pamiętajmy o tym, że warto taki zabieg wykonać, ponieważ nie jest to zabieg skomplikowany czy też niosący za sobą jakieś konsekwencje czy też skutki uboczne.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com