Henna do włosów – warto używać czy nie?

Świetny odpowiednik dla farb

Henna czarna jest uważana za zdrowy odpowiednik farby do włosów, który nie tylko ma służyć ich koloryzacji, ale także pielęgnować czy też poprawiać wygląd. Z drugiej stron usłyszeć można, że henna oblepia oraz przesusza włosy. Nie jest to jednak prawda.

Henna roślina znana już była w starożytności. Stosowana wtedy była do pielęgnacyjnych celów oraz do celów leczniczych. Służyła również do ozdabiania ciała tatuażami plemiennymi. Obecnie henna jest znana głównie jako zdrowszy i naturalny odpowiednik farb chemicznych do włosów. Stosuje się ją również do podkreślania kolorów rzęs oraz brwi. Wiele osób uważa jej do zmywalnych tatuaży.

Henna jest barwnikiem, który uzyskiwany jest z krzewu lawsonia bezbronna. Lawsonia głównie występuje w Afryce, Indiach, Australii oraz w Ameryce Łacińskiej. Aby uzyskać proszek o barwiących właściwościach. Liście zebrane należy rozdrobnić oraz ugotować, a później wysuszyć. W ten sposób powstaje henna o mało estetycznym kolorze oraz o zapach mało przyjemnym. Gdy połączymy ją z wodą, to uzyskujemy konsystencję płynną oraz ma koloryzujące i pielęgnujące właściwości. Zawiera do tego masę cennych mineralnych składników, w tym między innymi musimy wymienić magnez, wapń, potas oraz liczne enzymy.

Co musimy wiedzieć o farbowaniu włosów henną?

Omawiając farbowanie włosów za pomocą henny należy zacząć od tego, że henna naturalna nie daje nam takich koloryzacyjnych możliwości, jak chemiczna farba. Lepiej więc się nie nastawiać na to, że przefarbujemy włosy czarne na jasny blond albo, że z włosów brązowych nasze kosmyki nagle się staną rude.

Paleta barw henny naturalnej jest nieco ograniczona oraz uzyskany odcień w stopniu największym zależy od pigmentu włosów wyjściowego przed farbowaniem. Nie powinniśmy się spodziewać jakiejś metamorfozy radykalnej. W większości przypadków henna pięknie pogłębi oraz podkreśli odcień naturalny włosów, ale kolor jednak pozostaje niezmieniony.

Hennę kupimy w każdej drogerii. Możemy dokonać zamówienia w drogerii online oraz w drogeriach stacjonarnych. Nie ma żadnego problemu z dostępem do niej. Zabiegi z henny możemy wykonać samodzielnie w domu, ale także możemy udać się na profesjonalny zabieg do kosmetyczki. Co jak co, ale na pewno nie musimy w przypadku henny obawiać się jakimiś skutkami ubocznymi. Jest to jak najbardziej bezpieczny zabieg. Nie obawiajmy się tego. Na pewno z zabiegu ostatecznie będziemy zadowoleni. Powinniśmy go powtarzać co jakieś trzy tygodnie.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com